Статистика Форума
Обновленные темы
Популярные темы
Активные лезгияр
Новые пользователи
Лезгинские с... Ответов [ 39 ]
Лезгинские с... Ответов [ 37 ]
ЛЕКАРСТВА — ... Ответов [ 1 ]
Знакомства д... Ответов [ 37 ]
Ашрафов Камр... Ответов [ 9 ]
Вопросы-отве... Ответов [ 1150 ]
Анекдоты Ответов [ 383 ]
Любимые или ... Ответов [ 257 ]
Шиирар Ответов [ 245 ]
Музыкальное ... Ответов [ 213 ]
Слезинка Постов [ 2159 ]
Лань@Админ Постов [ 643 ]
LezGiYar Постов [ 565 ]
Ярушк@ Постов [ 376 ]
Lek5 Постов [ 326 ]
wellnemo7Дата [ 21.03.2024 ]
BahtiДата [ 03.03.2024 ]
Alpanvi_177Дата [ 01.03.2024 ]
СултанДата [ 28.02.2024 ]
MFetiyevДата [ 26.02.2024 ]
Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: ДозаСчастьЯ, Ярушк@  
Форум ЛезгиЯр » Общий форум » Жуван чlалал » лезги зарияр (уьмуьр ва яратмишунар)
лезги зарияр
 
Сообщение 23.12.2012, 14:20
Сообщение #1


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Чна ина чи лезги шаиррин уьмуьрдикай ва яратмишунрикай суьгьббетар кхьида.буют иштирака,куь рик1 алай зарийрин уьмуьрдикай кхьихьа


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 14:24
Сообщение #2


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Етим Эмин

ЧIехи шаир ва камалэгьли, лезги ва Дагъустандин литературайрин XIX асирдин машгьур классик Етим Эмин (Севзиханан хва Мегьамед-Эмин) I838-йисуз Куьре округдин Лцугъ хуьре дидедиз хьана. Гележегдин шаир дин бубаСевзихан, Цилингрин хуьряй куьч хьана, ина къази тир. Мегьамед-Эмина сифте вичин бубадивай кIел-кхьин чирна, ахпа Кьеанрин, Алкьвадрин ва Вини Ярагърин медресайра чирвилер къачуна. Адакай лезги, араб, фарс ва туьрк чГаларал савадлу, и чIаларал вичин эсерар теснифзавай зари хьана. Буба кьейила, адан къуллугъ жемятди жегьил Мегьамед-Эминал тапшурмишна.Етим Эмин умун къилихрин, рикI ачух, чарадан дердиникай хабар кьадай инсан тир. Къазивал ийидай йисара ада датIана гьахъ-лувилин тереф хвена. Шаирдин кагъазрай аквазвайвал, ада къунши хуьрерин къазийривайни кесиб инсанрин дердияр туькIуьрун тIалабна.Сифте чIаларилай башламишна, Етим Эмин халкьдин арада машгьур хьана: адан гьар са шиир ( "Билбил", "Туьквезбан", "Гуьзел яр" ва мсб.) сиверай-сивериз, дафтаррай дафтарриз фена, чкГана. Гьахъсузвилери агъавалзавай дуьньяда шаир гележегдикай умуд хкатна амукьнач. Адаз зулумкарри кесибриз ийизвай гужарин эхир къведайди чизвай: "Пачагьдин кIеви зулум са къуз вичиз жеда къалум", - лагьана шаирди "I877-йисан бунтариз" шиирда.Етим Эмина вичин эсерра хайи халкьдин жуьреба-жуьре къата-рин векилрин къаматар теснифна, абурун мурад-метлеб, фикир-фагьум ва къилихар къалурна. Муьгьуьббатдикай ва дагъви ди-шегьлидикай лап гуьзел жавагьирар кхьена. Ам вичел чан аламаз милли шаирдиз элкъвена.Етим Эмин I884-йисуз яргъал чIугур залан азардик кечмиш хьа­на. Ам Ялцугърин сурара кучукнава.Лезги ва Дагъустандин литературайрин классик Етим Эминан эсерар чи республикадин халкьарин ва урус чIалариз таржума авун-ва, абур милли мектебра, педколледжра ва университетра чирзава, композиторри музыкадал зцигнава, артистри сегьнедилай лугьуз-ва.Ялцугъар куьч хьанвай арандин цIийи хуьруьз I998-йисуз "Эмин-хуьр" тГвар гана, I999-йисуз ана шаирдиз художник-скульптор Гь.Гьейбетова яратмишнавай гуьмбет эцигна.


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 14:32
Сообщение #3


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 209
Регистрация: 03.03.2012
Из: Албания
Пользователь №: 434
Отсутствует

 
доброе лицо у него)))


--------------------
Дагъдин синел акъуда зун,
Зи дердиниз чара жервал.
Лезги чилел кучука зун!
Са капаш нукьв пара жервал...
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 14:35
Сообщение #4


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Ам пара хасан инсан тир


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 14:39
Сообщение #5


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
шапка пара иердиее адан))


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 14:40
Сообщение #6


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Куьчхуьр Саид


Лезгийрин зурба шаир Саид Куьчхуьррин хуьре (гилан Кьурагь район) 1767-йисуз лежбердин хизанда дидедиз хьана. Саида медресада кIел-кхьин чирнай, амма фад етим хьун себеб яз адавай медреса куьтягьиз хьанач. Жегьил гадади, дарвал себеб яз, къунши хуьрера ва Азербайжанда кIвалахзава. Саидаз виринра ханари, беглери агъавал ийизвайди аквазва. Ада и нифретлу девирдин гьахъсузвилер дериндай гьиссзава ва «Авайвилиз хьурай лянет», «Къарагъун», «зи чарх кьулухъ элкъвенва», «Лянет» шиирра вичин хайи хуьре агъавал ийизвай Сурхай хан русвагьунихъ галаз санал инсанпересвал, гбахъвал, мердвал тестикьарзва. Саидан девлетлуйриз акси, бунчивилин фикирар квай эсерри Сурхай хан адал ажугълу ийизва. Сурхай хандиз Саидакай вичин гъилибан ашукь ийиз кIан хьанай, амма шаирди адаз икрамнач. Акси яз, Саида зулумкар Сурхаян алчах крар винел акъудзава, ачухдиз халкьдин тереф хуьзва. Сурхая вичиз табий тахьай шаирдиз кар кьун кьетIна. Ада Саидаз вичин кIвале кьиле фейи межлисдиз эверна ва ина шаир вичин папариз ягьсузвилелди килигзава лагьана, багьна кьуна, жаллатIрив адан вилер акъудиз туна. Амма Саид и зулуматдин кардини ругьдиз ажузнач, ада мадни дерин ва хци бунчивилин фикирар квай чIалар туькIуьриз хьана. Куьчхуьр Саид 1812-йисуз кечмиш хьана.


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 14:41
Сообщение #7


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
имани пара хъсан итим я))


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 15:15
Сообщение #8


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Людмила Гьамидова

Гьамидова Людмила I943 - йисуз Кьурагь хуьре дидедиз хьана. Ада муьжуьд йисан школа, Магьачкъаладин эцигунарин техникум ва Дагьу¬стандин университетдин филологиядин факультет куьтягьна. Комсомолдин ва эцигунардай идарайра кIвалахна, алай вахтунда ДР-дин МВД-да къуллугьзава.да ДР-дин МВД-да къуллугъзава.Людмилади школада амаз шиирар теснифиз башламишна. Адан эсерар: манияр, шиирар ва мсб. газетриз ва журналриз акъатна, гзафбур ("Чил ва инсан", "Седефар", "Тезенаг", "Чидачир заз... ", "Вун киснава" ва мсб. ) "Чирагъ" тIвар алай кIватIалдик (I973) акатнава. I975-йисуз кьве зари рушан, Л. Гьамидовадинни П. Фа-туллаевадин, "Чигни цуьк" ва "Бубуйрин чуьл" тIварар алай ктаб печатдай акъатна.Л. Гьамидовадин эсеррин кьилин темаяр муьгьуьббат, ватан ва ткбиат я.Зари Дербентда яшамиш жезва.


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 15:48
Сообщение #9


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
зи рик1 алай зари Жамидин я.Буюр,таниш хьухь адан уьмуьрдин яратмишунрихъ галаз:Жамидин
Машгьур шаир-сатирик Жамидин (Гьажимурадов Жамидин Гьа-Ькимурадович) I934 - йисан 25-майдиз Докъузпара райондин Миг-рагъ хуьре дидедиз хьана. Ада хайи хуьруьн юкьван мектеб ва Моск-вада Литературадин институт куьтягьна. Гзаф йисара Лезги радиодин ра газетдин редакцийра кIвалахна. Алай вахтунда ам «Самур» жур-налдин редактор ва Дагъустандин СП-дин секретарь я.
Жамидина сифте шиирар гьеле мектебда кклзавай йисара кхьиз ?ашламишна. Ам Магьачкъалада ва Москвада лезги ва урус нIаларал акъатнавай 20-далай гзаф ктабрин автор я: "Къалгъанар" (I958), "Гьач-вач" (I964), «Са кIус хъвер» (I967), "Арада затI аваз хьурай" (I969), "Шаламра къван" (I970), «Гимишдин сас» "Регъуь хьайи спелар" (I976), "Сатирикдин хуьрекар" (I979), "Башуьсте" {I984), "Ваз ам чидач" (I994) ва мсб.
Жамидина лезги сатира ва юмор вилик тухуник вичин чIехи пай кутуна. Ам "Дагъустандин культурадин лайихлу работник"я. I997-лшсуз адаз "Ваз ам чидач. . ." ктабдай Дагъустан Республикадин -Гьукуматдин премия гана.
- Шаир РФ-дин писателррин Союздин член я. Ам Магьачкъалада яшамиш жезва

источник:Лезги ч1ални литература


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 20:20
Сообщение #10


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Слезинка ,ваз адан шурва шиир чидайди яни ? lol


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 23.12.2012, 23:02
Сообщение #11


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
..як хкудна кадкрна
шурвадиз худ гана за! lol lol

а и шиир чидан ваз?

...ВАЗ АМ ЧИДАЧ...

-Лагь гьатнава вун нихъ галаз?
-Ваз ам чидач!
-Вуж физвай ви машиндаваз?
-Ваз ам чидач!
-Вуж я лагь ви рик| алай дуст?
-Ваз ам чидач!
-Ни хканай хьанвайла суст?
-Ваз ам чидач!
-Нихъ галаз на хъвазва чехир?
-Ваз ам чидач!
-Ачухзава низ рик|ин сир?
-Ваз ам чидач!
-Ни гана ваз ихьтин тарсар?
-Ваз ам чидач!
-Ийизва лагь нелди фурсар?
-Ваз ам чидач!
-Нихъ галаз вун хьанва вердиш?
-Ваз ам чидач!
-Ни авунай лагь куьн таниш?
-Ваз ам чидач!
Гила гъуьлуь кьуна хабар больницада авай пабавай:
-Чи биц|ек лагь низ я ухшар?
-Вам ам чидач!- гана жаваб. lol


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 24.12.2012, 09:16
Сообщение #12


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
И шиир за чирайди я ваз :newrus


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 24.12.2012, 11:51
Сообщение #13


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
Помню))


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 24.12.2012, 21:17
Сообщение #14


Маналу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 83
Регистрация: 16.06.2012
Из: Замбия
Пользователь №: 527
Отсутствует

 
вири гьич.. и Седагет Керимовадикай рахун тавун гунагь я))

т1алабзава таниш хьунихъ:

Седакъет Къайинбеган руш Керимова 1953-йисан 30-мартдиз КцIара дидедиз хьана. Ада 1969-йисуз КцIар шегьердин 1-нумрадин юкьван мектеб акьалтIарна. Гьеле мектебда кIелдай вахтунда С.Керимовадин шиирар, гьикаяяр ва макъалаяр республикадин газетринни журналрин чинриз акъатнай. 1969-йисуз Азербайжандин Гьукуматдин Университетдин журналистикадин факультетдик экечIай С.Керимова гьеле студент тирла республикадин виридалайни чIехи тираждалди чап жезвай “Азербайжан генжлери” газетдин чинриз акъудай макъала ва очеркралди сейли хьанай. Адан ахлакьдин месэлайриз талукьарнавай очеркри республикада ван кутунай.

Азербайжандин печатдин органра гадарнавай аялрин, иесуз дидейринни бубайрин проблемаяр сифте яз Седакъет Керимовади къарагъарнай.

С.Керимовадиз адан яратмишунар фикирдиз къачуна гьеле университетдин вад лагьай курсуна кIелдай вахтунда Азербайжандин КП-дин ЦК-дин “Совет кенди” газетда мухбирвиле кIвалахун теклифнай. Гьа газетда ада ара датIана 17 йисуз кIвалахна. С.Керимовади Азербайжандин парламентдин орган тир “Гьаят” (гуьгъуьнлай адаз “Азербайжан” тIвар гана) газетдин сад лагьай тилитдилай редакциядин завотделвиле кIвалахна, гуьгъуьнлай международный “Гуьнай” газетдин кьилин редактордин заместителдин къуллугъ кьилиз акъудна. 1997-йисалай ам “Самур” газетдин кьилин редактор я. С.Керимова азербайжан, урус ва лезги чIаларалди чапдай акъуднавай 7 агъзурдалай гзаф макъалайрин, очеркрин, корреспонденцийрин, зарисовкайрин, эссе ва фельетонрин автор я.

Журналистикада къазанмишай агалкьунрай ам Азербайжандин Журналистрин Союздин “Къизилдин къелем” ва Гьасанбег Зердабидин тIварунихъ галай премийриз лайихлу хьана. С.Керимовади республикадин журналистар патал тайинарнавай Мегьсети Генжевидин ва Хандин руш Натеванан тIварарихъ галай премиярни къачуна. Ам Хельсинкидин Ватандашвилин Ассамблеядин АМК-дин “Ислягьвал” премиядиз лайихлу хьана.

2006-йисуз Азербайжандин Президент Илгьам Алиеван серенжемдалди С.Керимова “Азербайжандин медениятдин лайихлу кIвалахдар” гьуьрметдин тIварцIиз лайихлу хьана.

С.Керимовадин “Ван алачир гьарай” тIвар ганвай сад лагьай повестринни гьикаяйрин ктаб 1985-йисуз “Язычи” чапханада 15 агъзур тираждалди басма хьана ва ада автордиз кIелдайбурун патай чIехи гьуьрмет гъана. 1989-йисуз С.Керимовадин “Са гатфарин йиф” тIвар ганвай прозадин кьвед лагьай ктабдиз экв акуна ва кIелдайбуру ам гзаф хушвилелди кьабулна. И кIватIалрилай алатайла заридин “Къариб къушран мани” (1991) тIвар ганвай шииррин ктаб чап хьана ва ана авай гзаф шиирар кIелдайбурун сивяй-сивиз фена. Композиторри ктабда гьатнавай цIудалай гзаф шиирриз манияр теснифна. Къелемэгьлиди 1993-йисуз азербайжан чIалал кхьенвай “Алпаб” роман Азербайжандин прозада вакъиадиз элкъвена. Критикри и ктабдикай цIудралди рецензияр чапдай акъудна.

Заридин лезги чIалал сад лагьай ктаб “Лезгинкадал илига” тIвар алаз 1995-йисуз “Азербайжан” чапханади чапдай акъудна. Ктабди лезги кIелдайбурун патай шаирдиз чIехи гьуьрмет гъана. Ктабдин гьакъиндай Дагъустандинни Азербайжандин лезги къелемэгьлийри гзаф къиметлу макъалаяр кхьена. 1998-йисуз С.Керимовади лезги чIалалди “Къарагъ дуьнья “Лезгинкадал” кьуьлериз” тIвар ганвай шиирринни поэмайрин ктаб чапдай акъудна.

Азербайжан чIалал кхьенвай повестрикайни романрикай ибарат тир “Ряден” (2000) кIватIалдини С.Керимовадиз сейливал гъана. Ктабдихъ авсиятда газетринни журналрин чинриз 54 рецензия акъатна.

Лезги чIалалди С.Керимовадин повестрин ва гьикаяйрин “Къайи рагъ” (2003), шииррин “Мад са гатфар” (2003), аялар патал кхьенвай “Рагъ хъуьрезва” ктабар басма хьана. Адан са шумуд повесть ва роман (“Блажная”), гьакIни шиирар (“За семью горами”) урус чIалаз элкъуьрна чапдай акъуднава.

2003-йисуз Азербайжан Республикадин Медениятдин Министерстводи ва Азербайжандин Гьукуматдин Ктабханади медениятдинни маарифдин карханайра С.Керимовадин яратмишунар теблигъ авун паталди “Седакъет Керимовадин 50 йис” тIвар ганвай ктаб чапдай акъудна. Республикадин Нобелан Информациядин Меркездин кьил, филологиядин илимрин кандидат Бейбала Алескерова туькIуьрай и ктабда кхьирагдин уьмуьрдин рекьикайни яратмишунрикай гегьеншдиз ихтилатнава. ТIвар-ван авай кхьираг-журналист Муьзеффер Меликмамедова 2003-йисуз С.Керимовадин яратмишунриз талукьарнавай “Седакъет” тIвар ганвай публицистикадин ктаб чапдай акъудна.

С.Керимовадин “КцIар, кцIарвияр” энциклопедиядин кIватIал адан яргъал йисара чIугур зегьметдин нетижа я. И ктаб районриз талукьарнавай кьилди ктабрилай са кьадар тафаватлуди я. Авторди тарихчиди, чIалан пешекарди, журналистди, таржумачиди, фотографди, гьакIни КцIар мукьувай чизвай ва адал рикI алай инсанди хьиз чIугунвай зегьмет чIехиди я. Ктабдин кьилин лайихлувилерикай сад ам кьве чIалалди хьун я.

2012-йисуз С.Керимовадин "Севрен марф" ("Медвежий дождь") тIвар алай ктаб Бакудин "Зия" чапханада урус чIалал басма хьана. Ана заридин кьве роман, кьуд повесть ва милегьар гьатнава.

И мукьвара сифте яз лезги чIалал Седакъет Керимовадин аудио ктаб шиирдал рикI алайбурал агакьна. “Уфуг” Азербайжандинни Америкадин тешкилатдин проект тир и ктабда зариди вичин хкягъай шиирар кIелзава. Аудио ктабдин кьетIенвилерикай сад ам я хьи, гьар са шиирдихъ авсиятда туькIуьрнавай макьамарни С.Керимовадинбур я.

С.Керимова композитор хьизни сейли я. Ам вичин чIалариз туькIуьрнавай 100-далай гзаф манидин автор я.

источник гьадан вичин хсуси сайт я)


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 25.12.2012, 08:41
Сообщение #15


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
Седакъета маниярни хъсан тамамарзавайди я smile


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 25.12.2012, 23:05
Сообщение #16


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
Чи гьуьрметлу модератор Ярушкадини шиирар кхьизвайди я.Ша за куьн адан уьмуьрдин яратмишунрихъ галаз танишарда)
Людмила т1вар алай кьегьал руш Мегьерамд хуьре дидедиз хьана.Шиирар кхьиз еще со школы начала.Гзаф шиирар муаллимриз,дидедиз ва к1ани ярдиз багъишнава.Аллагьди гайит1а и мукьвара сборникни акъатун мумкин я smile



--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 25.12.2012, 23:41
Сообщение #17


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Яруш,сагърай ,бахтар гурай ваз smile


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 08:10
Сообщение #18


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
Аферин чан вах, чун вил алаз жеда ви шииррин к1ват1алдал (сборникдал) smile


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 09:08
Сообщение #19


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
Сагада ,ваз ктаб за багъишда smile


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 09:15
Сообщение #20


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
Хьурай, ам заз гзаф багьа савкьват жеда))


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:21
Сообщение #21


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
Цитата (SaGada)
гзаф багьа савкьват
мад гьич lol lol


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:28
Сообщение #22


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
квел хъуьрезва? closedeyes


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:31
Сообщение #23


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
Цитата (SaGada)
квел хъуьрезва?
хъуьредай эхтиярни амачни?
closedeyes


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:35
Сообщение #24


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
Ву зи гафарал хъуьрезван? dry


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:37
Сообщение #25


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
ваъ,вал lol yes


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:44
Сообщение #26


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
sad


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 10:46
Сообщение #27


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
бесрайман,сколько можно хъелиз?! dry


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 14:37
Сообщение #28


Жуванди
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 161
Регистрация: 06.12.2011
Из: Перу
Пользователь №: 286
Отсутствует

 
"зари" - это то же самое, что и "шаир"?


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 26.12.2012, 14:52
Сообщение #29


ЛезгиЯр
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 2159
Регистрация: 02.12.2011
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 284
Отсутствует

 
эхь)


--------------------
Перейти в начало страницы
 
 
Сообщение 30.12.2012, 15:28
Сообщение #30


Марифатлу
Группа: ЛезгиЯр
Сообщений: 376
Регистрация: 04.05.2012
Из: Российская Федерация
Пользователь №: 500
Отсутствует

 
КЪАДИР РАМАЗАНОВ
Шаир Рамазанов Къадир Наврузович 1929 йисан 16 майдиз Докъузпара райондин Филер хуьре дидедиз хьана.Ада хайи хуьруьн мектеб,,Дагъустандин Ст1ал Сулейманан т1варунихъ галай пединститут ва Краснодардин культирадин институт куьтягьна.гзаф йисара Ахцегь,Докъузпара ва Мегьарамдхуьруьн районрин газетрин редакцийра ва культурадин идарайра к1валахна.
Къ.Рамазанован сифте шиирар 50 йисара печатдиз акъатиз башламишна.Ам "Самур,зи Самур" ва "Зи манияр" к1ват1алрин автор я.Шаирдин ч1алариз коипозиторри музыка кхьенва.
Зари 1998 йисуз кечмиш хьана.


--------------------
Сагърай Лезгияр!
Перейти в начало страницы
 
Форум ЛезгиЯр » Общий форум » Жуван чlалал » лезги зарияр (уьмуьр ва яратмишунар)
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск: